Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Mustafa Özcan Güneşdoğdu Biyografi

4 Eylül 1970’te Çankırı’nın Orta kazasına bağlı Sakaeli köyünde dünyaya geldi.

1979 yılında Almanya’da yaşayan ailesinin yanına gitti. Alman okulunun yanı sıra, İslam Kültür Merkezlerine bağlı Hamburg Ulu Camii‘nde Kur’an okumaya başladı. Konyalı Hafız Ramazan Minaz’dan Kur’an okumasını öğrendi.

Bilahare sekiz yıl imamlığını yaptığı, İslam Toplumu Milli Görüş teşkilatlarına bağlı Hamburg Merkez Camii’nde öğrenimine devam etti.

Burada Samsun Vezirköprülü Kurr’a Hafız merhum Halit Tanrıver ile Hafızlığını tamamladı. Tâlim, Tecvid ve Kıraat dersleri aldı.

1985 yılında, Libya İslam’a Çağrı Cemiyeti ile önceki adı AMGT olan, Avrupa Milli Görüş teşkilatlarının ortaklaşa tertip ettiği, ikinci Avrupa Tilavet yarışmasında birinci oldu.

1987 yılında evlenen Güneşdoğdu 3 çocuk ve iki torun sahibidir. Altı yılı aşkın, Osmanlı usulü Arapça tedrisatından sonra, 1988-1989 yıllarında Arapça pratiğini geliştirmek üzere Şam’da bulundu.

1989 yılında Westfalen eyaletinde Hamm/Bochum-Hövel Mevlana Camii’nde İmamlık görevine başladı. 1991 Mayısına kadar devam ettiği görevi esnasında Cumhuriyet dönemi Fıkıh Âlimlerinden “Fetevayı Hindiye” nin mütercimi, eski Kırıkkale Müftüsü (Ala sakal lakabı ile maruf) merhum MUSTAFA EFE Hoca Efendi’den “El-İtkan”ı okudu ve özel dersler aldı.

Ocak 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de 23 Devlet, 52 Cemiyet ve Teşkilatın 182 yarışmacı ile katıldığı 13. Uluslar arası Kur-ân’ı Kêrim yarışmasında, oldu. Şu ana kadar Arap ülkelerinde `Kur‘an-ı Kerimi Güzel Okuma’ dalında Avrupa’da yetişmiş ve birincilik almış ilk ve tek Türk Vatandaşımızdır.

Mustafa Özcan Güneşdoğdu Eserler
Beğenebileceğiniz Müzikler