Mehmet Can

Mehmet Can

Abdulbaki Kömür ve Feridun Özdemir ile birlikte çıkardıkları bir adet kaset mevcuttur..Gardaşım isimli Ezgyi i ve Gitmeyin isimli ezgileri seslendirmektedir..iyi dinlemeler dilerim..

Kışın kar tadına erişmiştik çok şükür. Yeniden gelmek üzere olduğunu söylüyor haber bültenleri.

Hem de öyle bir erişmiştik ki maşallah, subhanallah.

Şiirlerin, şarkıların, aşkların, sabrın, gönüller dolusu saflığın habercisi.

İdrak yeteneğimizi unuttuğumuz vakitlerde elimize, yüzümüze dökülen merhametin rengi. Memleketin dört bir yanını kuşatmış, her yerde, hep bu masumiyetin rengidir açan tenimizi. Onlarca şiir, şarkı, türkü, ezgi dilimize dökülür kar taneleriyle. Sezai Karakoç’un Kar’ı, Dıranas’ın Kardır Yağan Üstümüze Geceden’i, İsmet Özel’in ‘Karlı bir gece vakti bir dostu uyandırdığı şiiri’, Karacaoğlan’ın İncecikten Bir Kar Yağar’ı… liste uzar da uzar. Elbette hepsinin ayrı ayrı hikâyesi, ayrı ayrı yazılış ve yakılış sebebi vardır. Okuyunca verdiği kadardır bizim alacağımız, gerisi yazıcısının ve yakıcısının mahremi.

Şimdilik bize düşen ise bir camın ardında durup izlemek ve aklımıza gelenleri mırıldanmak.

Unutulmuş bir kasetEllerime Kar Yağıyor

Tüm bu ilk hatırladıklarımızın yanında bir de unuttuğumuz bir ezgi vardı. Şüphesiz bir değil pek çoktur unuttuklarımız. Onlardan bir tanesi diyeyim: “Ellerime Kar Yağıyor”

1995’te çıkmış kasetin de adı olmuştu. Abdülbaki Kömür, Mehmet Can ve Feridun Özdemir’in ayrı ayrı eserleri seslendirdikleri sekiz ezgiden oluşan bir kaset.

Daha karın ilk taneleriyle hatırladığım, eskitemediğimiz ve fakat unuttuğumuz ezgi Ellerime Kar Yağıyor. Son Kuşlar, Gitmeyin Yıllarım, Gardaşım, Toprağa Düşer kulağımızda yankısı devam eden diğer ezgileri idi kasetin.

Onlar neredeler?

Abdülbaki ağabeyimiz uzun yıllar sonra çıkardığı albümüyle müziğin dışında olmadığını gösterdi bize ve ne de güzel etti. Mehmet Can ve Feridun Özdemir aynı devamlılığı göstermediler. İkisi de radyo programcısı olarak yollarına devam ettiler. Mehmet Can iki şiir albümü yaptı: Sevgi ile İsra ve Çöl Yağmurları

Feridun Özdemir ise rock ilahilerden oluşan albümü “Dervişler”i yaptı.

Bunların dışında Mehmet Can Radyo 7’de haber sunuculuğuna devam ederken, Feridun Özdemir ise bazı tv programları yanında, Marmara FM’de İyi Akşamlar Türkiyem programını hazırlayıp sunuyordu.

İki devamsız solisti ve kaseti unuttuk. Unutuldu. Biraz da kendileri unutturdu. Ama vesileler hatırlatıyor.

Dışarıda kar ve dilimde “Ellerime Kar Yağıyor”.

Sanatçıya Ait Eserler