Hasan Kılıçatan

Hasan Kılıçatan

Müziğe okul yıllarında başlayan Hasan Kılıçatan, amatör bir grupta uzun yıllar solistlik yaptıktan sonra ilk profesyonel çalışmasıyla 1982 yılında, başrollerini Seda Sayan ile paylaştığı “Üç Kardeştiler“ filminde, “Ferhat Ferman” ismiyle imza attı. Bu filmde söz ve müziği kendisine ait 4 eser seslendirdi. Bunun ardından müziğe bir süre ara veren Kılıçatan tasavvufi bir hayat felsefesine yöneldi ve bu doğrultuda eserler ortaya koymaya başladı.
Azim dağıtım’dan yayınlanan “Güller Sümbüller” adlı ilk tasavvuf müziği albümü ile iyi bir çıkış yapan Kılıçatan, “Mevlana Gibi” albümü ile, Türkiye’nin yanı sıra tüm dünya da dinleyici kitleleri bulmayı başardı. 1998 yılında “Soft Müzik Beste Üretim Merkezi”ni kurdu. Hemen her tarzda yüzlerce beste üretti. “Kılıçbey” mahlası ile birçok amatör ve profesyonel yorumcuya eserler verdi.

Güçlü sesi, özgün besteleri ve doyumsuz yorumunun yanı sıra kendine özgü müziği ile öne çıkan Kılıçatan 2003 yılında Yusuf İslam (Cat Stevens)’ın “Son Peygambere Övgüler” (In Praise of the Last Prophet) albümünde yaptığı İngilizce Türkçe düetle Türk Tasavvuf Musikisinin mistik tınılarını, dünya müzik severlerle buluşturdu…

Son olarak, bütün bu birikimini, “TÜRKÜLERİM” adını verdiği albümüne yoğunlaştırdı.

Sanatçıya Ait Eserler