Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Grup Genç Hep genç kaldı 0

Genç müzikten tanışık olduğumuz Kenan Dağlar’ın davetiyle katıldık programa. Fikirtepe’deki bu güzide derneğin yöneticileri ‘bizim adamlarımızı yeni nesle nasıl tanıtabiliriz’in derdine düşmüşler. Ve bundan hareketle geçtiğimiz Çarşamba akşamı Grup Genç‘in solisti İzzet Okumuş ile bir hasbihal düzenlediler. Güzel bir söyleşi oldu. Arada ezgiler okuduk birlikte.
Grup Genç nasıl ‘genç’ oldu?

Söyleşide İzzet Okumuş Grup Genç’in oluşumundan ve gidişatından bahsetti. 1990’lı yıllarda salonlarda düzenlenen programlarda başlamış serüvenleri. O zamanlar kemik kadronun dışında otuza yakın kişiden oluşan bir ekipleri varmış. Ve bir araya gelip ezgileriyle dertlerini anlatmaya başlamışlar.

Genç ismi de o zamanlarda peyderpey koyulmuş. “Mademki biz genciz o vakit grubumuzun ismi Genç olsun” demişler. Ve o gün bugündür ruhen ve zihnen hep ‘genç’ kalmışlar.

Şarkı söylemek varlığın özüne katılmaktır

1994’te ise ilk albümleriyle o güne kadarki müzik birikimlerini dinleyicilere sunmuş Grup Genç. En son albümleri ise 2002 yılında yayınlanmış. Ve müzik anlayışını temellendirdiği son derece sağlam düşünceleri, not aldığım kadarıyla, şunlar İzzet Okumuş ve Grup Genç’in:

“Şarkı söylemek varlığın özüne katılmaktır.”

“Müzik yaparkenki coşkuyla Rabb’e doğru yol almaktır amacımız.”

“Vahye en yakın dil şiirdir. Şarkı da şiirsel bir formdur.”

“Her zaman bir protest bir tavır söz konusu değildir müziğimizde. Böyle bir durum işin tadını bozabilir. Biz sadece coşkularımızı paylaşıyoruz.”

Yeni albümleri yakında!

Ve yeni albümlerinin de müjdesini verdi İzzet Okumuş. Temmuz’un ortasına doğru çıkması planlanan albümde yeni eserler yer alıyor. İçlerinden bir tanesi tanıdık sadece. O da “Diriliş” adlı ezgi…

Bir başka güzel etkinliğe de Muammer Karaca Tiyatrosu’nda şahit olduk. Lama Prodüksiyon’un sahneye koyduğu “Yûnus” adlı oyunun prömiyeri yapıldı geçen Perşembe akşamı. Yûnus Emre’nin on üç ilahisinin hikâyeleriyle birlikte gösterimi teatral bir şekilde gerçekleşti. İlahilere eşlik edenler arasında Ali Saran perdesiz gitar ve yaylı tanburdaydı. İlahilere farklı bir yorum getiren vokalist ise Ziyahan Albeniz’di.

İzlenmeye değer bir oyun

Bu oyunla birlikte böylece ilahiler de ‘ete kemiğe bürünmüş’ oldu izleyicinin gözünde. Anlatıcının ilahi icrasından önce o şiirle ilgili anlattıkları ve bir kurgu içerisinde oyunun sonuna kadar bunun böyle gitmesi gerçekten oyunun izlenmeye değer olduğunu gösteriyor.

Ve “Yûnus” oyunundan çıkıp Üsküdar’a geçerken vapurda Asım Abi’yle karşılaştığımda bunları yazmamı söylüyor. Ben de hiç haddim olmayarak bu güzel programları yazmaya kalkıyorum böylece.

 

Yusuf Goncagül

 

Kaynak:  Dünyabizim

Beğenebileceğiniz Müzikler