Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Ayrılık Türküsü (1994 Kaset) 1

 

 

 

Ayrılık Türküsü (1994 Kaset)

 

 

 

1994 yılında ilk olarak “Ayrılık Türküsü” adında dillere destan bir albüm çıkardı Grup Kıvılcım. Albümde “Ayrılık Türküsü”, “Bosna”, “Acı”, “Nerdesin”, “Umut”, “Yaşasın Sevgimiz Bizim”, “Yiğitler”, “Andola” ve “Gitti” eserleri yer alıyor. Bu albümdeki eserler Bosna’ya yazılmış olup o zamanki zulme, katliamlara karşı bir tepki olarak söylenmiştir.

Grup Kıvılcım, Ayrılık TürküsüAlbüm çıktığı dönemde özel radyolar alıp başını gitmektedir. “Ayrılık Türküsü” isimli eser çok beğenilmiş, radyolarda çokça yayınlanmış, Moral FM’de 8 hafta zirvedeki eser olmuş. Ve sanatçıların Yeryüzü dergisine 94 yılında verdikleri röportaja göre sadece Moral FM telif haklarına riayet etmiş. Durmuş Yıldız bağlama ve klavye kullanabiliyormuş, Levent Sancak gitar… Grup Gülhane’de Vakit Gazetesinin Birlik Gecesinde sahne almış. Orada da büyük beğeni toplamış.

Bu albümdeki her eser birbirinden güzel olup insanı dinledikçe duygulandırıyor. Halen de eskimeyen albümler arasında yer aldığını düşünüyorum. Albüm Abc Müzik tarafından piyasaya sunulmuştu. Bu firmayı kuranlar kimlerdi acaba, başka neler yayınladılar? Sahibini bulabilsem röportaj yapmak isterim kendileri ile.

3. albümleri içerik olarak ilk ikisinden farklıydı

Grup Kıvılcım, 1996 yılında ikinci albüm olarak “Çeçen Dansı”nı çıkardı. Bu albümde “Çeçen Milli Marşı”, “Sen ve Ben”, “Ben Sensiz”, “Nenni”, “Çeçen Dansı”, “Yılmamalı”, “Gorajde”, “Sır”, “Dua” ve “Selami” besteleri yer alıyordu.

Grup KıvılcımGrup Kıvılcım, Çeçen Dansı

“Çeçen Dansı” albümündeki eserler ağırlıklı olarak Çeçenya’ya yazılmış olup oradaki Rus müdahaleciliğine karşı bir tepki olarak söylenmiştir. Albümdeki “Çeçen Dansı”, “Yılmamalı”, “Sır”, “Ben Sensiz”, “Ben ve Sen” eserlerinin sözleri Levent Sancak’a; “Gorajde”, “Anne”, “Dua”, “Selami” eserlerinin sözleri Cüneyt Tunaözü’ne ve “Nenni” eserinin sözü de O. Aran’a aitmiş. Çeçen Dansı ilk önce Abc müzik tarafından piyasaya sürülmüştü ama sonradan Asır Ajans tarafından piyasaya sürüldü. Bir anlaşmazlık mı oldu, Asır Ajans daha iyi imkânlar mı sundu, bilemiyoruz.

Grup Kıvılcım’ın 3. ve son albümü, 1997 yılında çıkardıkları “İşçi Rıza” adlı albüm oldu. “İşçi Rıza”, ilk iki albüme göre içerik bakımından farklıydı. Bu albümde yer alan eserler; “İşçi Rıza”, “Yahya Ayyaş”, “Fakir Çocuk”, “Filistin’de Ölmek”, “Boşuna”, “Koçero”, “Gel Dost”, “Bir Resim” ve “Seçili Adam”dır. Bu albüm de Abc Müzik tarafından piyasaya sunulmuştur.

1

ALLAH razı olsun Gurup kıvılcımdaki kardeşlerimden,
Ve bu sayfadan,

bize geçmişi filim gibi seyerettirdikleri için…

Şimdilerde,

Yüreğimizdeki Ezgiler,

Biraz hüzün😢

biraz özlem😢

tadında😢

Hala duruyor…
Hep duracak, unutmıycaz ölene kadar.

Toprak deniz - 19 Mayıs 2019
Beğenebileceğiniz Müzikler